درباره اطاق آبی

اتاق آبی نام کتابی از سهراب سپهری است.

. اتاق آبی از صمیمیت حقیقت خاک دور نبود

در پست و بلند بام وزشی انسانی بود ، نفس بود ، هوا بود. اصلا فراموش می شد که بام پناهی است برای ” آدمی که از باران و آفتاب بیم دارد” . روی بام ، همیشه پا برهنه بودم . پا برهنگی نعمتی بود که از دست رفت. کفش ، ته مانده تلاش آدم است در راه انکار هبوط. تمثیلی از غم دور ماندگی از بهشت.

اما صدایی که از اطاق آبی مرا می خواند ، از آبی اطاق بلند می شد، آبی بود که صدا می زد. این رنگ در زندگی ام دویده بود ، میان حرف و سکوتم بود ، در هر مکثم تابش آبی بود ، فکرم بالا که می گرفت آبی میشد ، آبی آشنا بود ، من کنار کویر بودم ، و بالای سرم آبی فراوان بود ، روی زمین هم ذخیره آب بود. نزدیک شهر من معدن لاجورد کنار طلا می نشست، نزدیک عید ، تخم مرغها را با سنبوسه ها آبی می کردیم. این گل چه آبی ثابتی می داد. در کشتزارهای دشت صفی آباد (کاشان) چقدر آبی بود.

تماشای آبی آسمان تماشای درون است. رسیدن به صفای شعور است. آبی ، هسته تمثیل مراقبه و مشاهده است .

در مصر قدیم هم آبی نشانه حکمت بود. خدای علوم کلده ، آبی بود، در جای دیگر ، باز هم رنگ آبی همجوار دانایی است : در پرستشگاه کوکی ها ” کسانی که دانش بیشتر دارند” در سمت چپ ، که به رنگ آبی روشن است، می نشینند، لاجورد تمثیل مرتبه ای آسمانی و فوق انسانی است. خدای نور و زندگی بی پایان ، از لاجورد است.

آبی میان رنگهایی بود که موسی در لباس هارون نهاد . و باید در لباس کشیش امروز باشد. ” آبی به کشیش فرمان می دهد که لذات دنیوی را از دل براند.” در زمینه تمثیل مذهبی رنگ ، آبی که رنگ آسمان است ، برای جشنهای فرشتگان پذیرفته شد. و گاه کشیشان آبی در گورستانها به مثابه رمز آسمانها به کار بردند ، کلیسای انگلیس ، که سنت ساروم را دنبال می کند، آبی را نشانه امید ، عشق به امور الهی ، صداقت و پرهیزگاری می داند. و آبی کمرنگ را آیت صلح.

سایت رزرواسیون اتاق آبی افتخار دارد که از شهر سهراب است و همت بر آن داریم تا به صورت تخصصی منطقه کاشان بزرگ را به ایران و دنیا معرفی کنیم تا ارزش هنر و تاریخ ایران و ایرانی را هر چه بیشتر نمایان سازیم.

 کاشان از دیرباز محل زندگی مردمان و مهد تمدن و فرهنگ بوده است. سکه های منقوش و ابنیه بجا مانده از گذشته، سیر پیشرفت و تداوم زندگی را در این ناحیه کهنسال آشکار می سازد. بعد از ظهور اسلام و اعتلای تشیع علوی، مردمان کاشان از نخستین گروندگان به مذهب شیعه بودند و شاید به این دلیل شاهان صفوی به این دیار تعلق خاطر فراوان داشتند. شاه صفی در این شهر درگذشت و شاه عباس دوم نیز در این شهر بر تخت پادشاهی نشست. عهد قاجار دوران گسترش شهر و بازسازی بناهای تاریخی پیشین و بنای عمارت های تازه بود.

این شهر فرهنگ خیز شعرای بزرگی چون کلیم کاشانی (از پیشروان شعر سبک هندی یا اصفهانی)، محتشم کاشانی (صاحب هفت بند معروف در شرح واقعه کربلا؛ به مطلع: باز این چه شورش است که در خلق عالم است) که بقعه اش همکنون از اماکن مقدس شهر کاشان به شمار می رود؛ و همچنین در عصر حاضر نابغه ای چون سهراب سپهری؛ شاعر، نقاش و هنرمند برجسته سبک رمانتیسم کشورمان (که در مشهد اردهال کاشان به خاک سپرده شده) را به خود دیده است.

خط مشی کیفیت اطاق آبی

استانداردها و انتظارات اطاق آبی چه هستند؟

برای کمک به ایمنی  و قابلیت اعتماد بالا و رعایت اصول جامعه مدرن، ما استانداردها و انتظارات مان را برای تمام میزبانان و مسافران منتشر کرده ایم.

ما این استانداردهای توسعه یافته را بر اساس تجربه گسترده در تعامل با اعضای جامعه اطاق آبی تدوین کرده ایم. این استانداردهای در نظر گرفته شده برای جمع آوری سیاست موجود در یک چهارچوب واحد  عمل خواهد نمود و کمک خواهد کرد اعضای جامعه اطاق آبی و ما درک متقابل بهتری از یکدیگر داشته باشیم.

چگونه استانداردها اجرا خواهد شد؟

هر تصمیم اجرایی در نتیجه کار دقیق و مفصلی است که توسط یک تیم از کارشناسان به ما اطمینان میدهد که به پاسخ درستی میرسیم. ما به نقض این سیاست ها پاسخگو بوده و به شدت به این مسئله پایبند هستیم. ما تلاش میکنیم که در هر شرایطی در هنگام تصمیم گیری های اجرایی این سیاستها را نقض نکنیم.

 اگر من با یک تصمیم مخالف باشم چه میتوانم انجام دهم؟

تیم اجرای ما حرفه ای هستند، اما آنها نیز انسان هستند. بنابراین، در موارد نادر ممکن است تصمیم اشتباه بگیرند. اگر شما با یک تصمیم مخالف هستید می توانید با ما تماس بگیرید و ما آن تصمیم  را به دقت دوباره بررسی می کنیم. تعاریف و استانداردها و انتظارات خود را به طور پیوسته بررسی میکنیم.

آیا استانداردها در طول زمان تغییر میکنند؟

ما همیشه در حال یادگیری و رشد هستیم و استانداردها و انتظارات مان در طول زمان تکامل میابد. همواره استانداردهای خود را با آخرین تغییرات به روز میکنیم.