نیاسر «کهن باغشهر ایران»

ScreenShot_20170613210226

نیاسر «کهن باغشهر ایران»

کهن باغ شهر نیاسر ، در ۳۰ کیلومتری کاشان است .
این شهر ، که چون نگینی سبز در میان کویر قرار دارد ، با آمیزش طبیعت و تاریخ مجموعه ای بی بدیل بوجود آورده که هر بیننده صاحب ذوقی را مسحور می کند و شیفتگان طبیعت و تاریخ و فرهنگ را به سوی خویش جذب می نماید . نیاسر بالاترین سطح مزارع باغات گردو و بادام و بیشترین کارگاه گلابگیری منطقه را در خود دارد از مشخصه های نیاسر ، چشم انداز ناب کوهستانی آن است . نعمت وجود آب در این شهر ، نواحی مسکونی و کوچه و خیابان شهر را از درختان تنومند چنار ، گردو ، بادام سبز و خرم گردانیده است .
تعدد جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی نیاسر ، با وجود وسعت کم این منطقه ، مثال زدنی و قابل ذکر است .

از دیدنی های این منطقه می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

چشمه نیاسر ( چشمه اسکندر ) :
این چشمه عامل اصلی ایجاد و رونق نیاسر و تداوم تاریخ چند هزار ساله این منطقه زیباست و قدمت آن را به زمان اسکند مقدونی منسوب می دانند .

چارتاقی نیاسر :
بر فراز تپه ای بلند واقع شده و چشمه نیاسر از زیر آن بیرون روان گردیده است . آتشکده نیاسر چهار طاقی است و به شیوه آتشکده های ساسانی بنا شده است . بسیاری از محققین از جمله آندره گدار فرانسوی عقیده دارند آتشکده نیاسر اولین آتشکده ای است که در دوران ساسانیان بنا شده است . این محققین بانی آتشکده را اردشیر بابکان می دانند .
عده ی از باستان شناسانی از جمله مرادی غیاث آبادی هم آن را چار طاقی جهت کاربرد در نجوم دانسته اند .

باغ تالار :
بر فراز کوهی بلند که مشرف بر نیاسر است باغی مصفا احداث شده ، چشمه نیاسر از داخل این باغ می گذرد و مورد استفاده عموم می باشد . اخیراً این باغ به صورت پارک زیبایی بازسازی شده است .

آبشار نیاسر :
در انتهای باغ تالار ، آب چشمه نیاسر از فراز کوه بلند تالار به داخل شهر نیاسر سرازیر می شود و آبشاری زیبا و بدیع ایجاد نموده است که به شهر نیاسر جلوه ای بدیع می دهد . در باغ تالار کوشکی بنا شده که گفته می شود به جای قصری بنا شده که اردشیر اول بنا نهاده است این کوشک از آثار دوره صفویه است که در زمان زندیه الحاقاتی در آن صورت گرفته است .

غار رئیس :
این غار سه طبقه از عجیب ترین و شگفت انگیزترین دست ساز های بشری است .
غار رئیس دارای دو کانال اصلی است که شامل راهروها و دالان های پیچ در پیچ و تو در تو است اکثر محققین و کارشناسان عقیده دارند این غار در زمان اشکانیان حفر شده اما آثاری از زمان ساسانی و سلجوقی نیز در آن پیدا شده است .

حمام تاریخی نیاسر :
این حمام در سال های اخیر از زیر توده آوار بیرون آمده است . این اثر صفوی که مرمت شده است برای مطالعه حمام های قدیمی بسیار مناسب است .

آسیاب باستانی نیاسر :
این آسیاب که دارای تنوره های متعدد است به احتمال ، قدمتی همزمان با چهارطاقی نیاسر دارد .
مزارع زیبای گل محمدی نیاسر نیز از دیگر دیدنی های نیاسر می باشد بطور کلی نیاسر به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و ارتباط با شهرهای بزرگی مثل کاشان و اصفهان و تهران و استقرار در منطقه ای که جاذبه های گوناگون طبیعی و تاریخی دارد و نیز نزدیکی با زیارتگاه مشهد اردهال ، زمینه های بسیار مناسبی برای گردشگری دارد .

منبع: نرم افزار گردشگری کاشان شهر آفتاب